5. prikázanie

Nezabiješ.

Pôvodný význam

Význam nariadenia "Nezabiješ" je jasný a jednoduchý - priama ochrana života pred jeho násilným ukončením, tak zo strany iného človeka ako aj v prípade samovraždy. Pod zabitím (vraždou) bola chápaná situácia, kedy k zabitiu prišlo plánovane; smrteľné nehody samozrejme pod toto nariadenie nespadali.

Už v čase židovského národa sa pod zabitím (vraždou) rozumel aj priamo vyvolaný potrat, prípadne odmietnutie nevyhnutnej pomoci chorému alebo ranenému.

Nesprávne interpretácie

Priame nesprávne interpretácie tohto prikázania asi nie sú, jeho obsah a záber sa však môže dostať do dvoch extrémov:

  • prehnané zveličovanie - do "zabíjania" sú zaradené aj skutočnosti ako napr. prechod cez cestu na červenú, slabé oblečenie, rýchla jazda, fajčenie, pitie alkoholu a podobne (tieto body sa nachádzajú napr. v príručkách prípravy na spoveď a pod.), ktoré sú označené ako riskovanie so životom
  • prehnané znižoavnie - v tomto prípade sa priaznivci tohto trendu snažia spod prikázania "vyňať" oblasti ako napr. interupcia, eutanázia, samovražda, vojna a pod. 

Správne pochopenie odkazu prikázania

Piate nariadenia zakazuje vraždu, t.j. priame, plánované a chcené zabitie (zbavenie života) inej osoby alebo seba samého. Medzi základné skutky sem teda patrí najmä:

  • vražda cudzej osoby
  • interupcia (prerušenie tehotenstva)
  • eutanázia (predčasné ukončenie života ťažko chorého pacienta)
  • samovražda
  • útočná vojna

Dôležité je povedať, že proti prikázaniu sa previňuje ten, kto vyššie uvedené skutky:

  • priamo realizoval, alebo
  • realizoval priamu prípravu na ich vykonanie

V prípade fajčenia alebo užívania iných návykových látok sa dá povedať, že na jednej strane z objektívneho pohľadu môže mať ich užívanie vplyv na skrátenie života, avšak z pohľadu subjektívnej viny je určenie veľmi ťažké, nakoľko treba brať do úvahy pridružené okolnosti, ako napr. miera fyziologického návyku, vplyv sociálneho prostredia, emociálna potreba, stres, depresia a pod.

Taktiež nie je potrebné považovať za previnenie proti prikázaniu napr. prekročenie rýchlosti pri šoférovaní alebo prechod cez červenú, samozrejme v prípade že takýmto konaním priamo neohrozujeme seba alebo ostatných ľudí.

Morálne zabitie

V rámci 5. prikázania sa uvažuje v ešte jednej rovine - a síce, že toto prikázanie by nemalo chrániť iba fyzický život, ale že samotné prikázanie sa dotýka aj ochrany mravného alebo etického (vnútorného) života človeka. Tu teda platia porovnateľné princípy - inými slovami, priame ohrozenie a ničenie vnútorného života človeka (napr. psychické týranie, cielené a dlhodobé citové vydieranie, a pod.) je možné chápať ako previnenie proti odkazu tohto prikázania.

 

 

Website counter