Antikoncepcia

S antikoncepciou je tak trochu problém. Aby sme správne pochopili danú problematiku, je nevyhnutné krátke rozdelenie a definícia pojmov:

Neabortívna antikoncepcia

Ide o tie formy antikoncepcie, ktoré bránia oplodneniu, t.j. spojeniu spermie s vajíčkom. Medzi typické antikoncepčné metódy neabortívnej podoby patrí najmä prezervatív, pesar (ženská obdoba prezertvatívu), spermicídne krémy, prerušovaná súlož, ale taktiež niektoré typy hormonálnej antikoncepcie a pod.

Mechanika je v zásade jednoduchá - fyzicky (kondóm, pesar) alebo chemicky / liekovo (HAK - hormonálna antikoncepcia, spermicídne krémy) sa zabráni pohybu spermie a jej "kontaktu" s vajíčkom; výsledkom teda je, že nepríde k oplodneniu.

Abortívna antikoncepcia

Táto je postavená nie na zabránení oplodenia, ale na zničení už oplodneného vajíčka. Preto v tomto prípade hovoríme z pohľadu morálky o aborte (zabití) plodu, nakoľko oplodnené vajíčko spĺňa definíciu komplexného zárodku nového života.

Medzi abortívne antikoncepčné prostriedky patria najmä známe "tabletky po", ako napr. Postinor a iné, ktoré si ženy berú po nechránenom sexuálnom styku a obave z oplodnenia, ale taktiež aj niektoré (najmä staršie) druhy hormonálnej antikoncepcie.

Mechanika je postavená na opačnom princípe než pri neabortívnej antikoncepcii: abortívna antikoncepcia nezabráni spojeniu spermnie s vajíčkom, ale rieči až vzniknutú situáciu, a snaží sa zničiť oplodnené vajíčko (zárodok); najčastejšie spôsobom znemožnenia uchytenia sa zárodku na stenách maternice, alebo priamo vytvorením a zmenou ph prostredia, ktoré tento zárodok neskôr zničí. Technicky tak hovoríme vlastne o potrate.

Antikoncepcia a postoj Cirkvi 

Touto oblasťou sa v rámci teológie zaoberá morálna teológia. V zásade sa dá veľmi jasno povedať, že:

  • abortívna antikoncepcia je zakázaná, nakoľko je v priamom rozpore s 5. prikázaním "Nezabiješ"
  • neabortívna antikoncepcia je v rovine neustálených názorov

Prečo? Pretože sa tu vzájomne "bijú" 2 postoje; postoj plánovaného a zodpovedného rodičstva, ktorý Cirkev zastáva na jednej strane, a postoj otvorenosti voči prijatiu počatia dieťaťa ako druhý zásadný postoj Cirkvi v otázke sexuality človeka.

Riešenie

Štandardnou odpoveďou Cirkvi - a teda akýmis kompromisom - je odporučenie prirodzeného plánovania rodičovstva pomocou sledovania a využívania plodných a neplodných dní.

Tu treba povedať, že Billingsova metóda, ktorá je hlavným predstaviteľom tohto prístupu, dosiahla v teste sledovania úspešnosti index cca 97,8%, čo je takmer identické číslo ako výsledok úspešnosti moderných foriem hormonálnej (liekovej) antikoncepcie; tá dosiahla Pearlov index 98,2%. Ako výhodu pre Billingsa je nutné spomenúť, že táto metóda - na rozdiel od HAK - nemá žiadne nežiadúce účinky.

Samozrejme, dôležitá vec - Billingsova metóda je vnímaná v kontexte manželstva, kde v prípade jej "zlyhania" by mala byť neustále prítomná ochota manželov prijať dieťa ako dar manželstva a Božej lásky.

Čo však v prípade partnerského zväzku mimo manželstva / pred manželstvom?

Bolo by zbytočné sa tváriť, že všetci ľudia, ktorí sexuálne žijú, sú len manželia :)) Preto treba jasne povedať, že pokiaľ sa dvaja ľudia rozhodnú pre spoločný partnerský život, a majú existenčnú obavu z počatia dieťaťa (finančná situácia, bývanie, rodičia, ...) tak je lepšie, aby použili neabortívnu antikoncepciu (hormonálna antikoncepcia, prezervatív, pesar, ...), než aby prišlo k neželanému otehotneniu a úvahám o abortívnom spôsobe riešenia.

 

Porovnanie účinnosti jednotlivých foriem neabortívnej antikoncepcie

Nasledujúci prehľad je založený na rôznych prieskumoch a najmä na správach WHO (Svetová zdravotnícka organizácia); napriek tomu je treba povedať, že ani vysoké percento spoľahlivosti nie je zárukou, že nepríde k otehotneniu.

  1. Moderná hormonálna antikoncepcia
  2. Billingsova metóda
  3. Prezervatív
  4. Pesar
  5. Prerušovaná súlož
  6. Samotný spermicídny krém

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Website counter