Hriech

Hriechom vo všeobecnosti chápeme previnenie sa proti existujúcemu etickému alebo morálnemu zákonu či princípu.

V zmysle viery a náboženstva vnímame hriech ako vedomé a chcené porušenie Božieho plánu a Božích odporúčaní či nariadení, ktoré sú zakotvené vo vieroučnom spise (Biblia, najmä Nový Zákon a Desatoro), alebo v oficiálnom tradičnom učení Cirkvi.

Podstata hriechu

Asi hlavná charakteristika hriechu spočíva v slobodnom a vedomom rozhodnutí sa človeka, že chce vykonať niečo, čo nie je správne. Podstatou hriechu je teda úmysel a realizácia daného skutku. V biblickom poňatí spočíva hriech vo vzbure človeka proti Bohu, svojmu Stvoriteľovi. Človek sa chce vyrovnať Bohu a odmieta svoju závislosť na ňom.

Pôvod a vznik hriechu

Starý Zákon v knihe Genezis opisuje hriech ako prijatie pokušenia vyrovnať sa Bohu, ktoré prichádza z vonkajšieho zdroja - od Pokušiteľa, diabla. Zároveň Biblia opisuje proces alebo "mechaniku" hriechu:

  1. najprv prichádza pokušenie vo forme myšlienky od diabla
  2. človek (v tomto prípade Eva) sa myšlienkou postupne zaoberá, a hoci ju najprv odmieta, časom si pokušenie a daný skutok začína ospravedlňovať
  3. rozhoduje sa pre jeho vykonanie
  4. prináša pokušenie ďalšiemu človeku (Adamovi), aby nebola v danej situácii sama
  5. Adam toto pokušenie prijíma
  6. po realizácii si obaja uvedomujú svoju vinu, avšak zodpovednosť prenášajú na inú osobu (Adam na Evu, Eva na hada - Pokušiteľa)

Zároveň kniha Genezis v tomto opise stanovuje, aké atribúty musí skutok spĺňať, aby sa naozaj stal hriechom - t.j. stratou Božej prítomnosti:

  • presné stanovenie, čo je hriechom (Boh ľuďom jasne hovorí, že z daného stromu nemajú jesť)
  • poznanie, že daná vec je hriechom (ľudia počuli a chápali toto Božie ustanovenie)
  • rozhodnutie sa a vykonanie daného skutku

 

súvisiace sekcie:

Website counter