7. prikázanie

Nepokradneš.

Pôvodný význam

Posolstvo prikázania je jasné - zakazuje priamu krádež (odcudzenie) majetku bez súhlasu pôvodného majiteľa alebo bez oprávneného nároku na danú vec. Odcudzenie veci v prípade ohrozenia života (napr. krádež potravín v prípade hladujúceho človeka) sa za priestupok nepokladalo.

Nesprávne interpretácie

Nesprávne interpretácie toto prikázanie asi veľmi nemá, skôr je v dnešnej dobe obsah prikázania konfrontovaný s praktickými situáciami, ako napr. domáce sťahovanie a napaľovanie hudby a softvéru, ako aj problematika dodržiavania autorských a vlastníckych práv v oblasti obchodného využitia, privlastnenia si a využitia nápadov iných ľudí pod vlastným menom a pod.

Správne pochopenie odkazu prikázania

Siedme prikázanie je nutné vysvetľovať a aplikovať do praxe v súlade s objektívnymi pravidlami spravodlivosti, ale na strane druhej aj v kontexte akejsi normality:

  • priama krádež, t.j. privlastnenie si cudzej veci bez vedomia a súhlasu oprávneného majiteľa, je porušením prikázania
  • pri krádeži treba rozlišovať význam a hodnotu odcudzenej veci - ak napríklad niekomu "ukradnem" žuvačku, tak hovoriť o nejakom previnení je asi zbytočné
  • odcudzenie veci v prípade ohrozenia života alebo zdravia je morálne dovolené v rozsahu, nevyhnutne potrebnom na odvrátenie hrozby - to sa týka napr. krádeže potravín, oblečenia a pod.
  • v prípade prírodnej katastrofy alebo vojny je možné majetok potrebný pre udržanie života chápať ako spoločný
  • využitie cudzieho nápadu na vlastné obohatenie bez podielu autora je previnením voči prikázaniu (opäť však v kontexte získanej hodnoty)
  • sťahovanie a počúvanie hudby či používanie programov výhradne pre vlastné a neziskové použitie sa dá z morálneho pohľadu vnímať ako dovolené, a to najmä v kontexte vysokých cien, t.j. neodvôvodneného zisku a obohacovania sa autorov (nezohľadňuje sa však otázka právnej legálnosti resp. možných postihov); v konečnom dôsledku sa to v rámci súčasnej prístupnosti akosi predpokladá aj zo strany samotných výrobcov (umiestnenie na internete, funkčné demo verzie a pod.)

 

Website counter